Egyéni vállalkozó adózási formák: melyiket érdemes választanunk?
Egyéni vállalkozó adózási formák tekintetében több megoldás közül is választhatunk. Érdemes azonban jól átgondolni a döntést. Az adózási forma ugyanis nemcsak az adófizetési kötelezettségeinket határozza meg, hanem jelentős befolyással lehet a vállalkozásunk működésére, jövedelmezőségére és adminisztratív terheire is.
Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb adózási formákat, és segítünk eldönteni, melyiket érdemes választani.
Egyéni vállalkozó adózási formák: milyen megoldások léteznek?
A különféle adózási formák lehetőséget nyújtanak arra, hogy az adóterheket új vállalkozás alapítása esetén tevékenységünknek és bevételeinknek megfelelő mértékben fizessük. Ennek érdekében több forma közül választhatunk, melyek mindegyikének megvan a maga előnye és hátránya is.
Korábban az egyik legnépszerűbb formának a KATA (Kisadózó Vállalkozások Tételes Adója) számított, egyszerűsített és kedvező adózási feltételeinek köszönhetően. Ebben az esetben a fizetendő havi adó mértéke fix összeg, és nincs szükség külön könyvelésre, egyszerű adminisztrációval jár. Ez nemcsak kényelmes, de gazdaságos is. 2022 óta azonban ezzel a lehetőséggel csak azok a vállalkozók élhetnek, akiknek az ügyfélkörébe kizárólag magánszemélyek tartoznak.
A legtöbb egyéni vállalkozó éppen ezért napjainkban az átalányadót választja. Ebben az esetben a tevékenységünk alapján definiált átalányköltség kulcs vonatkozik a vállalkozásunkra, és nem fix összeget fizetünk, hanem a jövedelem után adózunk. Ebben a társadalombiztosítási járulékot és szociális hozzájárulási adót is fizetnünk kell.
Végül, de nem utolsósorban a vállalkozói személyi jövedelemadózás (vszja) is egy megoldás. Ebben az esetben vállalkozóként elszámolhatjuk a tényleges költségeinket, és az általános társasági adószabályok vonatkoznak ránk. Hogy melyiket választjuk, az nagyban függ a tevékenységünktől és a céljainktól. Blogunkon a vállalkozásalapítás és -vezetés témakörében több érdekes és informatív cikket is olvashat.
Hogyan érdemes döntenünk?
Az adózási forma kiválasztása mindig egyéni döntés, amelyet a vállalkozás jellege, várható bevételei és kiadásai, valamint a vállalkozó személyes preferenciái egyaránt meghatározhatnak. Először is érdemes megfontolni, hogy milyen éves szintű bevételre számítunk, hiszen ez nagy hatással lehet a fizetett adó mértékére. Ezenfelül fontos lehet, hogy milyen mértékű költségekkel kell számolnunk, és mennyi adminisztrációs terhet vagyunk hajlandóak vállalni. Illetve van-e olyan tevékenységünk, amely kizárja a KATA lehetőségét.
Összességében tehát sok dologra oda kell figyelnünk. Ha adóterheinket szeretnénk csökkenteni, olyan dolgok is számíthatnak, mint például a székhely megválasztása, hiszen bizonyos településeken a vállalkozások mentesülnek a helyi iparűzési adó fizetése alól.
Fontos lehet a segítség
A választás előtt fontos lehet egy szakértő, például könyvelő vagy adótanácsadó segítsége. A megfelelő adózási forma kiválasztása hosszú távon jelentős megtakarítást és adminisztrációs könnyítést jelenthet, ami hozzájárulhat vállalkozásunk sikeréhez és stabil működéséhez.
Amennyiben vállalkozásalapítással vagy székhelyszolgáltatással kapcsolatos kérdése lenne, keresse fel Cégcsoportunk munkatársait. Készséggel állunk rendelkezésére, és segítünk abban, hogy a legjobb döntést hozhassa.