Gazdasági társaságok alapítása: a 3 legfontosabb tudnivaló
A gazdasági társaságok alapítása sokak számára jelenthet kihívást, különösen a jogi és adminisztratív feladatoknak köszönhetően. Abban az esetben azonban, ha tudatosan és felkészülten vágunk neki a feladatnak, könnyedén leküzdhetjük ezeket.
Ebben az írásunkban megmutatjuk, mit is jelent pontosan, ha gazdasági társaságot szeretnénk létrehozni. És természetesen hozunk néhány fontos tudnivalót, amelyeket mindenképp érdemes figyelembe venni azelőtt, hogy belevágnánk a cégalapításba.
Gazdasági társaságok alapítása: a cégforma kiválasztása
A gazdasági társaságok alapítása során természetes személyek vagy jogi személyek által, üzletszerű közös gazdasági tevékenység folytatására alapított, saját cégnévvel rendelkező társaságot hozunk létre. A sikeres cégalapítás első lépése pedig nem más, mint a megfelelő társasági forma kiválasztása.
Hazánkban a leggyakrabban választott formák közé tartozik a betéti társaság (bt.), a korlátolt felelősségű társaság (kft.), vagy a részvénytársaság (rt.) is. Ezek a formák különböző jogi és pénzügyi követelményekkel járnak, így eltérő helyzetekben lehetnek kifizetődőek a vállalkozók számára. A választás során fontos mérlegelni a vállalkozás méretét, a tulajdonosok felelősségvállalási hajlandóságát és a szükséges tőke nagyságát is. A helyes döntés hozzájárulhat a vállalkozás sikeréhez és hosszú távú stabilitásához.
Egy kft. alapítása például abban az esetben lehet előnyös, ha a tulajdonosok minimális személyes felelősséget kívánnak vállalni a cég tartozásaiért. Ezzel szemben egy bt. esetében, ahol a beltagok korlátlan felelősséggel bírnak, kisebb tőkebefektetés is elegendő lehet az induláshoz, ellenben nagyobb személyes kockázatot jelent. Blogunkon ebben a témában több informatív cikk is olvasható.
A megfelelő jogi dokumentumok előkészítése és benyújtása
Egy új gazdasági társaság alapítása esetén elengedhetetlen a szükséges jogi dokumentumok előkészítése és megfelelő módon történő benyújtása. Ezek közül az egyik legfontosabb az alapító okirat, amely a társaság alapadatait, célját, a tagok jogait és kötelezettségeit, valamint a működés alapvető szabályait egyaránt tartalmazza. Bizonyos esetekben ezenfelül szükség lehet további iratokra is, például társasági szerződés elkészítésére.
A dokumentumok előkészítése során érdemes jogi szakértő segítségét igénybe venni, hogy a folyamathoz szükséges dokumentumok pontosan és jogszerűen kerüljenek kitöltésre és benyújtásra a cégbíróság felé, amely ezután nyilvántartásba veheti a gazdasági társaságot.
Néhány szó az anyagiakról: tőkeigény és finanszírozási lehetőségek
Egy gazdasági társaság alapítása során fontos a megfelelő tőke biztosítása. A különböző társasági formák eltérő minimális tőkekövetelményekkel rendelkeznek, lényeges tehát, hogy mérlegeljük a rendelkezésre álló forrásokat, valamint megtervezzük a finanszírozással kapcsolatos stratégiát.
A tőke biztosítása történhet saját forrásból, de külső finanszírozási lehetőségek is szóba jöhetnek. Ilyen lehet egy banki hitel vagy a befektetők bevonása, esetleg a rendelkezésre álló pályázati források igénybevétele is.
Amennyiben szeretne többet tudni a témával kapcsolatban, látogasson el hozzánk, kollégáink Budapesten és vidéken egyaránt rendelkezésére állnak, ha cégalapításról vagy székhelyszolgáltatásról van szó.