Humorral a vásárlókért
A humor, mint eszköz, nem csak a magánéletben lehet hasznos, hanem a cégek életében is, hiszen a vásárlók szívesen választják azokat a vállatokat, akik bátran használják a humort kommunikációjukban.
A humor, mint stilisztikai eszköz elsősorban a mindennapi kommunikációban játszik fontos szerepet, a közös nevetés megalapozhat barátságokat, lebonthatja a viszolygás falait és egy jó vicc emlékezetessé tehet pillanatokat.
A humor azonban nemcsak az emberek magánéletét teheti színesebbé, hanem a vállalatok között is jelentős előnyre tehet szert az, aki sikeresen tudja beépíteni a humort a vállalat arculatába, hiszen egy ötletes reklám maradandó élmény lehet a nézők számára. Miként tehet egy vállalat a vevői boldogságáért?
Érdemes több példát is megvizsgálni arra, miképp lehet ízlésesen alkalmazni a humort különböző reklám típusokban. Nemzetközi tekintetben a reklámok főműsorideje az amerikai Super Bowl alatti reklámidő, ahol egy harminc másodperces spotért átlagosan 1,9 milliárd forintot, de akár 2,2 milliárd forintot is fizethetnek a vállalatok. Az összeg ugyan jelentősnek tűnik, de azt is tudni kell, hogy Amerika legnézettebb műsorainak örökranglistáján a 30 műsor között 28 Super Bowl, nagyjából 140 millió néző látja ezeket a reklámokat.
Azonban ezek a számok nem garantálják a sikert, így kétség sem fér ahhoz, hogy a márkák a rendelkezésükre álló rövid idő alatt a legjobb eszközöket bevetve próbálják meggyőzni a nézőket arról, hogy az ő termékeiket vásárolják. Sokszor ennek a fő eszköze a humor, hiszen az emberek az elmúlt évek pandémiás időszakára, illetve a jelenlegi háborús helyzetre tekintettel igénylik a vállalatoktól a jó kedvet és a boldogságot sugárzó kommunikációt.
Már a hazai gyakorlatban is megjelentek hasonló törekvések, még nem feltétlenül a humorral dolgozva, de mindenképpen a márka egyediségét hangsúlyozva. Legyen szó televíziós, internetes vagy nyomtatott reklámról, a vállalatok próbálnak minél egyedibb reklámokkal szolgálni a vásárlóik számára. Egy-egy különleges példa lehet az a fűszerolaj reklám, melyben az interneten népszerű ASMR hanghatásokat erősítették fel, vagy a koronavírus miatti elszigetelődésre reagáló mobilszolgáltatók érzelmekre ható reklámja.
A legjelentősebb platform, ahol a vállalatok is előszeretettel használják a humor eszközeit, a TikTok, ami már egy ideje bent él a köztudatban, de az utóbbi időben az is nyilvánvalóvá vált, hogy az itt megosztott rövid videók komoly befolyással bírnak. Ezek a rövid videók átveszik a korábbi reklámok, fizetett hirdetések szerepét és közvetlenül az egyént befolyásolják.
A TikTok példáját követve, Instagramon a Reels, YouTubeon a Shorts funkciót használják a vállalatok marketing munkatársai. Ezek az alkalmazások támogatják a vállalatokat, hiszen automatikusan kiválogatják a videókat a felhasználó preferenciái alapján, tehát rövid időn belül a saját célközönségéhez érhet el.
A humor mellett másik eszköz a vásárlók megnyeréséhez a történetmesélés, ha a vállalat nem csak a „külsejét” mutatja meg, hanem a saját történetét is.
Összefoglalva a vicc, a humor jó figyelemfelkeltő eszköz, ami az egyébként ismétlődő marketingfogásokat színesebbé teheti. Az emberközelisége miatt a vásárlók nagyobb bizalommal fordulnak a nevettető, szórakoztató brandek felé. Fontos továbbá, hogy az emberek szeretik megosztani egymással a pozitív élményeket, így egy mókás reklám biztos több megosztást fog szerezni és egyben emlékezetesebb is lesz a potenciális vásárlók számára.
Források: forbes.hu, portfolio.hu