IT biztonság jelentősége napjainkban
Az IT biztonságra való odafigyelés nemcsak sok kellemetlenségtől óvhatja meg a cégeket, hanem sok pénzt is spórolhat a vállalkozásoknak. Érdemes növelni a biztonságot és edukálni a munkavállalókat!
Napjainkban az IT fontossága megkérdőjelezhetetlen, magánszemélyek és cégek egyaránt erre támaszkodnak a mindennapjaikban. Azonban a vállalati szektorban még mindig nem veszik elég komolyan az IT biztonságot, és csak a megtörtént baj, támadás után foglalkoznak kellőképpen a témával. Mit is tehet egy cég IT biztonsága érdekében?
Az IT biztonság nem csak az IT szakembereken múlik a vállalatnál, hiszen az IT kultúra megteremtése közösen, minden dolgozóval együtt lehet sikeres. Hiába az IT szakemberek által felállított rendszer, szabályok, amivel a cég adatait védhetik a tech világában, ha a dolgozók ezeket nem tartják be, gyenge jelszavakkal védik fiókjaikat.
Első lépésként persze elengedhetetlen az IT-biztonsági szabályzatok átnézése, kiegészítése, megteremtése. A cégen belüli szabályzat véglegesítéséhez érdemes az IT szakembereken túl a vezetőket, középvezetőket is bevonni, ugyanis már az első lépéseknél fontos a csapatmunka megléte.
Amennyiben megvan a vállalatra vonatkozó IT szabályzat, úgy az edukáció következik. Fontos a dolgozók megfelelő oktatása, tájékoztatása, a tudás érdekes átadása. Ez létrejöhet akár külső oktatóval is, de cégen belül IT szakember is vállalhatja a dolgozók edukálását akár egy csapatépítő tréningen keresztül. A megszerzett tudás folyamatos frissen tartása, frissítése szintén elengedhetetlen a megfelelő védelem kialakításában.
A vállalat IT biztonsága érdekében fontos a vezetők körültekintő döntése. A kiberbiztonsági incidensek kockázata nő abban az esetben, amennyiben akár vezetői döntés által elmarad a szerver frissítés, régi hardverek és szoftverek cseréje, illetve az IT problémákat szőnyeg alá söprik. Fontos az alábbiakba bevonni az IT szakembereket, hogy a kockázatokat minimalizálja a vállalat.
Szintén a vezetők felelőssége, hogy ne csak a dolgozókban, de bennük is kialakuljon az IT kultúra. Abban az esetben, amikor új terméket vagy fejlesztést rendelnek, ám az IT biztonság nem szerepel a követelmények között, a cég szintén magas kockázatú kibertámadásnak lehet kitéve.
Fontos hangsúlyozni, hogy egy vállalat nem csak akkor lehet kitéve kibertámadásnak, amikor a cég szervereit feltörik, hanem akkor is, ha a támadás magánszemélyeket érint. Amennyiben egy dolgozó telefonját feltörik, rengeteg adatot nyerhetnek ki a cégről. A social media platformokkal, email rendszerekkel hasonló a helyzet, főleg abban az esetben, ha a magán profil összeköttetésben áll a cég bármilyen profiljával.
Lényeges lépés tehát a cég IT biztonsága érdekében a dolgozók IT biztonság tudatosságának növelése előadásokkal, edukációval. A kibertámadások sokszor egy megtévesztő üzenettel kezdődnek, majd az ott leírtak követése, linkre kattintás, applikáció letöltése után az adathalászat végbe is ment.
Hajlamosak a kis- és középvállalkozások azt hinni, hogy ők túl kicsik egy kibertámadáshoz, de ez közel sincs így. Mivel ezek a vállalkozások fordítanak legkevesebbet az IT biztonságra, ezért az ő rendszerüket feltörni a legegyszerűbb. Érdemes mérlegelni a kockázatot, illetve az IT biztonságra fektetett tőkét, hogy azok egyensúlyba legyenek, ugyanis nem biztos, hogy a legdrágább megoldás a legjobb a cége számára!
Forrás: menedzserpraxis.hu, invitech.hu