KATA vállalkozás szüneteltetése

KATA vállalkozás szüneteltetése

Szüneteltetné a KATA vállalkozását? Ezt egyéni vállalkozóként Ön is megteheti! Cikkünkben a vállalkozás szüneteltetés legfontosabb szabályait vesszük most sorra.

Jöhetnek olyan időszakok a KATA vállalkozás működése során, mikor nem tudja folytatni a tevékenységét, esetleg Ön is pihenne. Ekkor a vállalkozását szüneteltetni tudja, így megspórolva az egyéni vállalkozás adóterhét. Fontos, hogy a kisadózó vállalkozók közül csak az egyéni vállalkozók tudják szüneteltetni vállalkozásukat, míg az egyéni cégek, közkereseti társaságok és betéti társaságok erre nem jogosultak.

Ügyfélkapun keresztül könnyedén indíthatunk KATÁ-s egyéni vállalkozást, és ugyanott szüneteltetni is tudjuk azt. A vállalkozás szüneteltetési kérvényt a Webes Ügysegéden keresztül tudjuk leadni. Arra érdemes viszont figyelni, ha a hónapban akár egy napig is aktív volt a vállalkozás, a tételes adó egészét ki kell fizetnünk az adott időszakra. Mit is jelent ez? Ha január 13-án döntünk úgy, hogy szüneteltetni szeretnénk vállalkozásunkat, a januárra vonatkozó díjak teljes összegét szükséges megfizetnünk, ezért érdemes hónap végére időzíteni a szüneteltetés kezdetét. Továbbá fontos odafigyelnünk arra, hogy a bejelentést követő napon kezdődik meg a vállalkozás szüneteltetése, aznap még aktívnak számít.

Az egyéni vállalkozás szüneteltetésének időtartama minimum 1 hónap és maximum 3 év. Ettől eltérni a pandémia alatti veszélyhelyzetben volt lehetséges. Amennyiben a 3 év leteltével a vállalkozó nem kérvényezi a vállalkozása újraindítását, avagy megszüntetését, az automatikusan törlődni fog.

KATA vállalakozás szüneteltetésének menete

  • A szüneteltetés kérvényezése után az egykapus rendszer keretében, az önkormányzati adóhatóság felé a NAV automatikusan szolgáltat adatot, így nem feltétlen kötelező külön bejelentést tenni.
  • Vidéki székhely esetén még néha szükséges lehet külön bejelentésre, de budapesti székhely esetén elegendő ellenőrizni, hogy megtörtént-e az adatszolgáltatás.
  • A KATA vállalkozás szüneteltetését a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felé is be kell jelenteni.
  • Fontos, hogy a szüneteltetés ideje alatt a tevékenységet nem lehet folytatni, nem lehet új megbízást fogadni, illetve nem lehet számlát kiállítani.

A szüneteltetés időtartalmát figyelembe kell venni az adózásnál is. Amennyiben egy vállalkozás az év 12 hónapjában aktív, úgy 12 millió forint bevételt tud alanyi adómentesen számlázni. Ez az összeg a szüneteltetés idejével egyenes arányosan csökken. Tehát, ha egy vállalkozás 4 hónapot szünetel egy évben, úgy 8 millió forintra csökken ez a keret. Az e feletti bevétel után 40%-os adót köteles megfizetni a KATÁ-s vállalkozó.

Amennyiben a főállású KATA vállalkozóként tevékenykedett eddig, úgy a vállalkozás szüneteltetésével a társadalombiztosítás (TB) is megszűnik. A szüneteltetés ideje alatt ezt a vállalkozónak magának kell megfizetni, melynek az összege 2022-ben napi 280 forint. Amennyiben nem főállású egyéni vállalkozóként szüneteltetné cégét, tehát rendelkezik bejelentett munkaviszonnyal (minimum heti 36 óra), tanuló, nyugdíjas vagy álláskeresési járadékban részesül, úgy a társadalombiztosítás befizetésre kerül.

A fentiekben ismertettük a KATÁ-s egyéni vállalkozás szüneteltetésénék főbb pontjait. A szüneteltetést mindenképp ajánlott könyvelővel átbeszélni. Amennyiben megbízható, profi szakembert keres a feladatra, partnercégünk, a Kontír Professional Kft. örömmel áll rendelkezésére.

  • Budapesti irodák

    Székhelyszolgáltatás országos lefedettséggel, az aktuális törvényi előírásoknak maximálisan megfelelve. Válasszon minket és tudja megbízható helyen cége székhelyét.

    Tovább...
  • Vidéki irodák

    Országosan 9 ügyvéddel állunk ügyfeleink rendelkezésére. Cégalapítás, módosítás, adásvétel során ingyenes tanácsadással várjuk ügyfeleinket.

    Tovább...

Népszerű ajánlataink

  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    71.800 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    97.780 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    45.880 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    69.640 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM

Érdemes elolvasni még

Az egyéni vállalkozó bejelentési kötelezettségei, melyekről nem szabad megfeledkezni

Az egyéni vállalkozó bejelentési kötelezettségei, melyekről nem szabad megfeledkezni

Egyéni vállalkozónak lenni számos előnnyel jár. Rugalmasabban irányíthatjuk saját tevékenységünket, és közvetlenebbül ellenőrizhetjük a pénzügyeinket. Fontos azonban, hogy ne csak ezekre a dolgokra figyeljünk, hanem az olyan tényezőkre is, mint az egyéni vállalkozó bejelentési kötelezettségei.


Ezek elmulasztása ugyanis komoly pénzbírságot vagy egyéb jogi következményeket vonhat maga után. Most megmutatjuk azt, hogy melyek azok a dolgok, amikről tevékenységünk megkezdése előtt és annak folyamán semmiképp sem szabad megfeledkeznünk.

Milyen székhelyszolgáltatást érdemes választani?

Milyen székhelyszolgáltatást érdemes választani?

Minden vállalkozásnak kötelező székhelyet megjelölnie az alapításkor. Sokan választják székhelyszolgáltatás igénybevételét, mert nem szeretnének vagy nincs is lehetőségük arra, hogy saját maguk tegyenek eleget ezen feladatoknak. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni székhelyszolgáltató kiválasztásánál?

Miért fontos a könyvelési tanácsadás egyéni vállalkozók számára?

Miért fontos a könyvelési tanácsadás egyéni vállalkozók számára?

A könyvelési tanácsadás minden vállalkozás számára fontos lehet. A megfelelő könyvelés ugyanis nemcsak törvényi kötelezettség, de siker egyik alapja is. Egy könyvelő pontosan nyomon követi a bevételeket és kiadásokat, segít betartani az adózási szabályokat, valamint megalapozza a pénzügyi döntéseket is.


Azonban sok vállalkozó, különösen a kezdeti szakaszban, hajlamos alábecsülni a jelentőségét, és saját maga próbálja kezelni a könyveléssel kapcsolatos feladatokat. Ez hosszú távon sok problémát okozhat, érdemes tehát szakértő segítségét kérnünk. Ebben a bejegyzésben megmutatjuk azt, hogy miért.

Jön a cégkapu

Jön a cégkapu

2018. január 1.-től a cégek és az adóhatóság közötti kapcsolattartás egyik legfontosabb eszköze lesz a cégkapu, melyre 2017. augusztus 31-ig kötelező regisztrálni. Mit lehet tudni a cégkapuról?

További bejegyzések...