Milyen lehetőségek vannak vállalkozói hitel igénylésére?
Hitelt nem csak abban az esetben lehet felvenni, amennyiben meg van szorulva pénzügyileg, sőt! Egy jól megválasztott vállalkozói hitel előre lendítheti üzletét, segíthet a növekedésben, terjeszkedésben. De mik a vállalkozói hitel feltételei és milyen vállalkozói hiteltípusok vannak?
Számos vállalkozói hitellehetőség közül választhat, amennyiben kölcsönhöz folyamodna, de vajon melyik a legmegfelelőbb vállalkozásának? A hitel felvétele előtt fontos lehet az alábbi szempontok szerint mérlegelni:
- felhasználás jellegét tekintve szabad vagy célhoz kötött felhasználást preferál;
- futamidő tekintetében rövid (maximum 1 év), közép (1-5 év) hosszú (több mint 5 év) lejáratú hitelt szeretne felvenni;
- rendelkezik-e fedezettel, avagy anélkül szeretne belevágni a kölcsönbe;
- illetve forint vagy deviza alapú hitelben gondolkozik.
Amennyiben ezeket átgondolta, az alábbi vállalkozói hitelek között tud választani.
Folyószámla hitel
A folyószámla hitel az egyik leggyorsabb és legegyszerűbb vállalkozói hitelnek mondható, átmeneti likviditási problémákra nyújthat megoldást. A bankszámlát vezető bank a vállalkozás pénzügyi helyzete alapján állíthat be egy összeget, amíg túlfizetés történhet. Fedezet nélkül igénybe vehető, megoldást nyújthat abban az esetben, ha a vállalkozásnak sürgős kiadása van, bevételei viszont csak később érkeznek meg. Mivel a vállalkozás pénzügyi helyzetét veszik alapul, rendszerint a minimum két éve működő vállalkozásoknak elérhető rövid felhasználású hitel a folyószámla hitel.
Beruházási hitel
Amennyiben nagyobb mértékben fejlesztené vállalkozását, technológiát váltana, esetleg ingatlanba fektetne a beruházási hitel lehet megfelelő vállalkozása számára. Igénylése előtt fontos mérlegelni, hogy mennyi profitot fog termelni, hiszen csak akkor éri meg a beruházás, ha az bevételnövelő hatással bír. A piacon már megjelentek olyan beruházási hitel lehetőségek is, amit kezdő vállalkozások is igényelhetnek.
Forgóeszköz hitel
Elsősorban alapanyag- és eszközbeszerzésre használható hitel, ami abban az esetben nyújthat megoldást, ha rendelései megnövekedtek vagy szeretne egy nagyobb mennyiségű készletet felhalmozni. A forgóeszköz hitel nem szabad felhasználású, a hitel folyósítása közben is igazolni kell felhasználását számlákkal. Régebb óta működő vállalkozások esetében fedezet nélkül is igénybe vehető, kezdő vállalkozások esetén szükség van a fedezetre.
Lízing
A lízing nem feltétlen hiteltípus, de lényege hasonló. Eszközbeszerzés kapcsán lehet érdekes a lízing szerződés. Ebben az esetben a lízingbe adó vásárolja meg az eszközt, amit lízing szerződés alapján bérbe ad, majd a szerződés lejárta után, azaz mikor a lízingbe vevő kifizette az adott eszközt, a tulajdonjog a rá száll. A lízing ideje alatt a használati jog a lízingbe vevőé, a tulajdonjog pedig a lízingbe adóé.
Lombard hitel
A lombard hitel átmeneti pénzszükséglet finanszírozására lehet jó megoldás, abban az esetben, ha rendelkezik fedezettel. A fedezet lehet akár megtakarítás, értékpapír, ingóság. A hitel igénylése esetén a fedezet lesz zárolva egészen addig, míg visszatörlesztésre nem került a hitel.
Faktorálás
A faktorálás a kintlévőségek gyorsabb kezelésére szolgál. A faktoráló cég megveszi ezeket a kiegyenlítetlen számlaköveteléseket, így a vállalkozás hamarabb juthat pénzhez. A faktoráló cég elsősorban az adós céget vizsgálja, így nem kell hitelképesnek lennie a vállalkozásának a faktorálás igénybevételéhez.