Módosulnak a távmunka szabályai

Módosulnak a távmunka szabályai

A törvényi szabályozások júniusban változnak, így idén már nem csak a számítástechnikai eszközzel végzett irodán kívüli munka számít távmunkának.

A COVID-19 világjárvány újabb hulláma miatt kihirdetett veszélyhelyzet és az azzal járó különleges szabályozások várhatóan 2022. június 1-én érnek véget. Június elsejétől lépnek életbe a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény, illetve a munkatörvénykönyvről szóló 2012. évi I. törvény távmunkavégzésre vonatkozó részeinek módosításai.

Távmunkának fog minősülni minden a munkaidő egészében vagy egy részében a munkaadó telephelyétől eltérő helyen elvégzett munka, melybe beletartoznak azon tevékenységek is melyeket nem számítástechnikai eszközzel végeznek el. A változás néhány veszélyhelyzeti kormányrendeletben megfogalmazott szabályozást erősít most meg törvénymódosítással.

Az új szabályozás alapján, ha a felek ettől eltérően nem állapodnak meg, a távmunkavégzésben foglalkoztatott munkavállaló csak a munkanapok harmadában végezhet munkát a telephelyen, a többi napokon a távmunkavégzés helyén szükséges munkát végeznie.

A munkaadó csak a foglalkoztatott által ellátandó feladatok körét határozhatja meg, de a munkavégzés időbeosztását nem. A munkavégzés helyéről a munkáltató és a munkavállaló előre megállapodik írásban, amennyiben a távmunka nem számítástechnikai eszközzel történik.

Ha a távmunka számítástechnikai eszköz használatával zajlik, akkor a munkaadó köteles tájékoztatni a foglalkoztatottat a munkavégzéshez szükséges biztonságos körülményeiről, aki ezek figyelembevételével választhatja ki a munkavégzés helyét. A munkavédelmi szabályok betartását a munkaadó számítástechnológiai eszközök használatával ellenőrzi távolról.

Nem számítástechnikai eszközökkel végzett távmunka esetén a munkavégzés helyét nem a foglalkoztatott választja ki szabadon, csak a munkáltató által előzetesen ellenőrzött és munkavédelmi szempontból biztonságosnak minősített helyen lehet végezni a tevékenységet.

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) is kiegészül bizonyos védettségi igazolvány használatáról szóló részletekkel. A COVID-19 elleni védettség igazolása lehetséges a védettségi igazolvánnyal és a védettségi applikációval is. A védettségi igazolvány érvényességi idejének és az oltóanyag típusának a védettségi igazolványon való feltüntetéséről a Kormány hozhat döntést. Ezen kívül a törvénymódosítás értelmében a Kormánynak van lehetősége azon helységek és szolgáltatások körének meghatározására, melyeket csak védettségi igazolvánnyal rendelkező személy látogathat vagy vehet igénybe egészségügyi válsághelyzetben.

Ezen változtatásokkal érdemes tisztában lenni. Munkavállalóként főleg a távmunkára vonatkozó szabályozásokat fontos figyelemmel kísérni, hiszen minden szabályozástól eltérő feltételt írásban szükséges rögzíteni a felek között.

Forrás: menedzserpraxis.hu, pwc.com, forbes.hu, ado.hu

  • Budapesti irodák

    Székhelyszolgáltatás országos lefedettséggel, az aktuális törvényi előírásoknak maximálisan megfelelve. Válasszon minket és tudja megbízható helyen cége székhelyét.

    Tovább...
  • Vidéki irodák

    Országosan 9 ügyvéddel állunk ügyfeleink rendelkezésére. Cégalapítás, módosítás, adásvétel során ingyenes tanácsadással várjuk ügyfeleinket.

    Tovább...

Népszerű ajánlataink

  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    85.500 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    113.400 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    52.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    79.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM

Érdemes elolvasni még

Cég megszűnésének módjai

Cég megszűnésének módjai

Gazdasági társaságok több okból megszűnhetnek vagy (jogutódlással) átalakulhatnak. Mind a két esetben számos elintézni való akad, amire oda kell figyelni.

Telephely, fióktelep: melyek a lényeges különbségek?

Telephely, fióktelep: melyek a lényeges különbségek?

A vállalkozások működése során gyakran merülhet fel az igény arra, hogy a központi helyszín mellett más helyeken is végezzük tevékenységünket. Ebben az esetben jön szóba két kulcsfontosságú fogalom: a telephely és a fióktelep.


Bár elsőre hasonlónak tűnhetnek, lényeges különbségek vannak köztük. Ebben a bejegyzésben megmutatjuk azt, mit is jelent pontosan a két fogalom, és hogy milyen esetekben lehet szüksége egy vállalkozásnak telephelyre vagy fióktelepre.

A vállalkozásindítás buktatói

A vállalkozásindítás buktatói

Az első 3-5 év a vállalkozások számára kritikus pont. A statisztikák kimutatják, hogy a kezdő vállalkozások közel 50%-a ekkor bukik el. Miből is adódhat ez? Összegyűjtöttünk 5 jellemző buktatót, amire érdemes figyelni kezdő vállalkozóként!

Kamarai bejelentkezés: ezért nem szabad megfeledkezni róla vállalkozásalapítás során

Kamarai bejelentkezés: ezért nem szabad megfeledkezni róla vállalkozásalapítás során

A vállalkozásalapítás során számos adminisztratív teendővel kell szembenéznünk, amelyek közül az egyik a kamarai bejelentkezés. A kamarai tagság nem csupán jogi kötelezettség, de hasznos is, amely biztosítja a vállalkozásunk számára a szükséges szakmai támogatást, és elősegíti a versenyképes működést a piacon.

Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, miért van szükség kamarai tagságra, hogyan zajlik a bejelentkezés, és milyen fontos tényezőket érdemes figyelembe venni a folyamat során.

További bejegyzések...