Webáruház működtetése: mire lesz szükségünk az induláshoz?
Egy webáruház működtetése ma már olyan dolog, amibe bárki belevághat, akár már minimális technikai tudás mellett is. Azonban mielőtt valóban belekezdenénk egy online vállalkozás létrehozásába, fontos tisztában lennünk azzal, hogy mire lesz szükségünk az induláshoz.
Ebben a bejegyzésben bemutatjuk azokat a dolgokat, amelyek elengedhetetlenek egy sikeres webáruház működtetéséhez, valamint azt is, hogy milyen jogi háttérre lesz szükség az induláshoz.
Webáruház működtetése: a technikai háttér
Egy webáruház működtetése kizárólag a megfelelő technikai háttér biztosításával lehetséges. Az első lépés egy jól megválasztott domainnév regisztrálása, ami a webáruházunk internetes címe lesz. A domain regisztrálása után szükség lesz egy megbízható tárhelyszolgáltatóra is, ahol a webshop maga futni fog. A tárhely méretének kiválasztásánál figyelembe kell venni a várható forgalmat és a termékek számát is.
A következő lépés a webáruházmotor kiválasztása. Ma már számos lehetőség közül választhatunk, melyek előre elkészített sablonokat, integrált fizetési megoldásokat és adminisztrációs felületet kínálnak. Az olyan megoldások például, mint a Shopify nagyban megkönnyítik a webáruház fejlesztői háttér nélkül történő működtetését.
A vállalkozói háttér kialakítása
Egy webáruház indításához vállalkozói háttér is szükséges. Első lépésként tehát ki kell választanunk a megfelelő vállalkozási formát, amely lehet egyéni vállalkozás vagy gazdasági társaság is. Ez a döntés rendkívül fontos, hiszen a vállalkozási forma meghatározza a cég működési kereteit, az adózást és a felelősségi köröket. Ha szeretne többet tudni, a témával blogunkon már sok informatív cikkben foglalkoztunk.
Gazdasági társaság alapítása esetén a céget be kell jegyezni a cégbíróságon, egyéni vállalkozások esetében pedig az Ügyfélkapu rendszerén keresztül, vagy a helyi Kormányablakban kell regisztrálnunk magunkat.
Fontos, hogy mindkét esetben felkészülten vágjunk neki a feladatnak, és tudjuk, mire lesz szükségünk a sikeres vállalkozásalapításhoz. A székhely megléte például egyéni és társas vállalkozások esetében is nélkülözhetetlen.
Megfelelés a jogszabályoknak
Egy webáruház működtetése számos jogszabályi kötelezettséggel jár. Idetartozik például az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) kidolgozása, amely többek között a vásárlási feltételeket, a szállítási és fizetési módokkal, a reklamációk kezelésével, valamint a szerződés felmondásának lehetőségeivel kapcsolatos tudnivalókat is tartalmazza.
Ezenfelül kötelező az adatvédelmi szabályzat elkészítése, hiszen egy webshop üzemeltetése során számos személyes adatot kell kezelnünk. A fogyasztókat tehát tájékoztatni kell arról, hogy milyen adatokat gyűjtünk, hogyan kezeljük azokat. Mindezek mellett oda kell figyelnünk a fogyasztóvédelmi előírások betartására, az e-kereskedelemmel kapcsolatos törvények előírásaira is.
Kérjünk szakértői segítséget!
Amennyiben úgy dönt, hogy szeretne saját webáruházat indítani, a jó ötlet után az első és egyben legfontosabb teendő, a megfelelő vállalkozói háttér kialakítása. Cégcsoportunk hatalmas segítséget jelenthet a cégalapítás terén, hiszen a székhelyszolgáltatástól egészen a könyvelésig lehetőséget kínál arra, hogy vállalkozása ügyeit egy helyen kezelje.
Ha szeretne több információt kapni a témában, látogasson el budapesti vagy vidéki irodáink egyikébe. Szakértő kollégáink Önnek is segíteni fognak abban, hogy minél hamarabb elindíthassa vállalkozását.