Saját vállalkozás indítása: néhány alapvető tudnivaló

Saját vállalkozás indítása: néhány alapvető tudnivaló

A saját vállalkozás indítása sok előnnyel jár, de fontos tudni, milyen lépésekkel és szabályokkal jár. Ismerje meg az alapokat, hogy biztosan jól induljon!

Manapság egyre több ember számára jelent vonzó alternatívát a saját vállalkozás indítása, ami nem is meglepő azt tekintve, hogy milyen sok előnyt kínál. Elvégre sokkal szabadabban, önállóbban lehet dolgozni, illetve nagyobb bevételre lehet szert tenni, ezek a pozitívumok pedig sokak számára erős motivációt adnak.

Mielőtt azonban belevágunk fontos tisztában lennünk azzal, hogy több dologra is oda kell figyelnünk. Mégpedig azért, mert egy többlépéses folyamatról van szó, melynek során számos feladatot el kell végezni és bizonyos kötelezettségeknek is eleget kell tennünk. Ez rendkívül fontos, hiszen csak így működhetünk teljes mértékben törvényesen.

A saját vállalkozás indítása sok esetben azt jelenti, hogy céget alapítunk, ami még bonyolultabb, mintha csak egyéni vállalkozókká válnánk. Komplexebb adminisztrációt von maga után, vállalkozási formát kell választani, szükség lehet különféle engedélyek beszerzésére, illetve a cégbíróságon történő bejegyzésnek is meg kell történnie.

Saját vállalkozás indítása: hogyan vágjunk bele?

Amennyiben a saját vállalkozás indítása mellett döntünk, akkor tudnunk kell, hogy egy nagyon izgalmas folyamatba vágunk bele, melynek során felmerülhetnek kihívást jelentő feladatok, teendők.

Mindenekelőtt nagyon fontos, hogy körültekintőek és tudatosak legyünk, ennek megfelelően pedig nagy hangsúlyt helyezzünk a tervezésre. Célszerű már az elején elkészíteni az üzleti tervet, amiben átgondoljuk, hogy pontosan milyen célok vezérelnek minket, mit szeretnénk elérni a vállalkozásunkkal. Továbbá, hogy milyen piacon szeretnénk működni, ki a célközönségünk, mik a pontos tevékenységi köreink.

Ki kell választani a vállalkozási formát

Az első lépések között szerepel a vállalkozási forma kiválasztása. Ha nem egyéni vállalkozóként szeretnénk működni, akkor alapíthatunk például korlátolt felelősségű társaságot (Kft.), részvénytársaságot (Rt.), közkereseti társaságot (Kkt.) vagy betéti társaságot (Bt.).

Ezt a döntést alaposan át kell gondolnunk, hiszen alapjaiban fogja meghatározni a cégünk működését, illetve mindegyik esetében más-más feltételeknek kell megfelelnünk. Például eltérő lehet a tőkekövetelmény.

Be kell szerezni a szükséges engedélyeket

A tevékenységi körünktől függően szükség lehet a különféle engedélyek beszerzésére. Ha például éttermet szeretnénk nyitni, akkor egészségügyi és élelmiszerbiztonsági engedélyek is kelleni fognak, amit az Élelmiszerlánc-biztonsági hatóságnál, illetve az OEP-nél kell kérni. Ha pedig az építőiparban szeretnénk elkezdeni tevékenykedni, akkor az Építési és Kivitelezési hatóságtól kell engedélyt kérnünk ehhez.

Korábban már írtunk arról, hogy mi a vállalkozás indításának menete, ezt is érdemes elolvasni a szélesebb körű tájékozódás érdekében.

Nem vitás, hogy a saját vállalkozás indítása, illetve a cégalapítás egy rendkívül vonzó alternatíva, ha ambiciózusok vagyunk és ki szeretnénk kerülni az alkalmazotti világból. Ugyanakkor tudnunk kell, hogy egy többlépéses folyamatot kell végigcsinálnunk, melynek során maradéktalanul meg kell felelnünk a törvényi előírásoknak, szabályoknak. Ha ezt nem tesszük meg, akkor annak komoly következményei lehetnek.

Amennyiben szüksége van hozzáértő szakértők segítségére, hogy a cégalapítás gördülékeny, problémamentes és teljes mértékben törvényes legyen, akkor ne habozzon felvenni velünk a kapcsolatot!

  • Budapesti irodák

    Székhelyszolgáltatás országos lefedettséggel, az aktuális törvényi előírásoknak maximálisan megfelelve. Válasszon minket és tudja megbízható helyen cége székhelyét.

    Tovább...
  • Vidéki irodák

    Országosan 9 ügyvéddel állunk ügyfeleink rendelkezésére. Cégalapítás, módosítás, adásvétel során ingyenes tanácsadással várjuk ügyfeleinket.

    Tovább...

Népszerű ajánlataink

  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    85.500 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    113.400 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    52.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    79.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM

Érdemes elolvasni még

Cégalapítás - gyakori kérdések és válaszok

Cégalapítás - gyakori kérdések és válaszok

Vállalkozás indítása előtt sok szempontot kell figyelembe venni. Nem elegendő azt tudni mit szeretnénk csinálni, hanem, hogy mindezt hogyan akarjuk megvalósítani. Ehhez kell megtalálni a vállalkozás megfelelő jogi formáját, és ki kell választani a számunkra vélhetően legkedvezőbb adózási módot.

Milyen vállalkozást érdemes indítani 2020-ban?

Milyen vállalkozást érdemes indítani 2020-ban?

Az Opten céginformációs statisztikája alapján Magyarországon évről évre közel 30 ezer új vállalkozás kerül bejegyzésre. A jelenlegi koronavírus járvány miatt kialakult gazdasági válság következtében sok magánszemély új vállalkozás indítása mellett döntött. A statisztika szerint idén márciusban közel 2400 cégalapítást regisztráltak. Cikkünkben részletezzük, hogy a koronavírusra való tekintettel most milyen vállalkozást érdemes indítani.

Milyen székhelyszolgáltatást érdemes választani?

Milyen székhelyszolgáltatást érdemes választani?

Minden vállalkozásnak kötelező székhelyet megjelölnie az alapításkor. Sokan választják székhelyszolgáltatás igénybevételét, mert nem szeretnének vagy nincs is lehetőségük arra, hogy saját maguk tegyenek eleget ezen feladatoknak. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni székhelyszolgáltató kiválasztásánál?

Telephely, fióktelep: melyek a lényeges különbségek?

Telephely, fióktelep: melyek a lényeges különbségek?

A vállalkozások működése során gyakran merülhet fel az igény arra, hogy a központi helyszín mellett más helyeken is végezzük tevékenységünket. Ebben az esetben jön szóba két kulcsfontosságú fogalom: a telephely és a fióktelep.


Bár elsőre hasonlónak tűnhetnek, lényeges különbségek vannak köztük. Ebben a bejegyzésben megmutatjuk azt, mit is jelent pontosan a két fogalom, és hogy milyen esetekben lehet szüksége egy vállalkozásnak telephelyre vagy fióktelepre.

További bejegyzések...