Vállalkozás szüneteltetés: hogyan csináljuk helyesen?

Vállalkozás szüneteltetés: hogyan csináljuk helyesen?

A vállalkozás szüneteltetés sok esetben jó döntés lehet, ha vállalkozóként átmeneti nehézségekkel vagy kihívásokkal nézünk szembe. Ez a megoldás lehetőséget nyújt arra, hogy megőrizzük a cégünket és annak értékeit, miközben átgondolhatjuk a jövőbeli lépéseinket anélkül, hogy az adóterhek és az adminisztrációs feladatok miatt kellene aggódnunk.

De mikor érdemes ezt a megoldást választani, és hogyan tudjuk szabályosan és hatékonyan véghez vinni? Ebben a bejegyzésben bemutatjuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Vállalkozás szüneteltetés: mikor lehet rá szükség?

A szüneteltetést bárki kezdeményezheti, akinek van élő, működő egyéni vállalkozása, amelyben pénzkereső tevékenységet folytat. Erre több okból is szükségünk lehet, melyek közül a legjellemzőbb általában az anyagi nehézség. Előfordulhat, hogy egy időben csökken a piaci kereslet és visszaesik a bevétel. Ezekben a szituációkban megeshet, hogy nem látjuk azonnal a lehetőséget a helyzet megoldására, a szüneteltetés pedig segíthet elkerülni a tartós veszteségeket.

Előfordulhat továbbá, hogy egészségügyi problémák, családi okok vagy egyéb események hátráltatják a működést, vagy egyszerűen csak szükség van a vállalkozás stratégiájának átgondolására vagy újratervezésére. Ezekben az esetekben szintén jó döntés, ha egyéni vállalkozásunkat egy időre szüneteltetjük.

Miért jobb a szüneteltetés, mint a megszüntetés?

A vállalkozásalapítás témakörével blogunkon már többször foglalkoztunk. A szüneteltetés ellenben rugalmasabb megoldást kínál, és számos előnnyel járhat.

Egyrészt megőrizhetjük az adószámot, a cégformát és az addig elért eredményeinkről sem kell lemondanunk, átmenetileg azonban nem kell fenntartanunk a vállalkozásunk napi működését. Ez azt jelenti, hogy sem az adminisztrációval, sem pedig az adóterhekkel nem kell törődnünk.

Mi kell ahhoz, hogy szüneteltethessünk egy vállalkozást?

Mint ahogyan a vállalkozás megalapítása, úgy a szüneteltetése is bejelentésköteles. Ez történhet online, a Webes Ügysegéd felületén keresztül, vagy telefonon a NAV Infóvonalán.

A Webes Ügysegéden történő elektronikus ügyintézéshez nem szükségesek iratok, meg kell adni viszont az adószámot, valamint a vállalkozás és a cégvezető adatait. A szüneteltetés bejelentése díj- és illetékmentes.

Mit érdemes tudni a szüneteltetésről?

Fontos tudni, hogy a szüneteltetés alatt az egyéni vállalkozók mentesülnek a társadalombiztosítási járulékok és az iparűzési adó fizetése alól, de a már esedékes tartozásokat nem lehet elkerülni. Oda kell figyelni továbbá arra, hogy egy egyéni vállalkozás maximum 3 évig szüneteltethető. Ezután az idő után a vállalkozást újra kell indítani vagy véglegesen meg kell szüntetni.

Ezenfelül a szüneteltetés nem mentesít a fennálló szerződésekből eredő kötelezettségek alól. Az ügyfelekkel, beszállítókkal fennálló megállapodásokat kezelni kell, és ha szükséges, módosítani vagy megszüntetni azokat. Lényeges továbbá, hogy ha a hónap közepén kezdődik a vállalkozás szüneteltetése, akkor arra a hónapra még ki kell fizetni a NAV felé járó illetékeket, és a tételes adót.

Amennyiben további kérdései lennének a vállalkozásalapítással és az ehhez kapcsolódó témákban, keresse fel Cégcsoportunk bármelyik irodáját. Szakértő kollégáink készséggel állnak rendelkezésére.

  • Budapesti irodák

    Székhelyszolgáltatás országos lefedettséggel, az aktuális törvényi előírásoknak maximálisan megfelelve. Válasszon minket és tudja megbízható helyen cége székhelyét.

    Tovább...
  • Vidéki irodák

    Országosan 9 ügyvéddel állunk ügyfeleink rendelkezésére. Cégalapítás, módosítás, adásvétel során ingyenes tanácsadással várjuk ügyfeleinket.

    Tovább...

Népszerű ajánlataink

  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    71.800 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    97.780 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    45.880 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    69.640 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM

Érdemes elolvasni még

Egyéni vállalkozó adózási formák: melyiket érdemes választanunk?

Egyéni vállalkozó adózási formák: melyiket érdemes választanunk?

Egyéni vállalkozó adózási formák tekintetében több megoldás közül is választhatunk. Érdemes azonban jól átgondolni a döntést. Az adózási forma ugyanis nemcsak az adófizetési kötelezettségeinket határozza meg, hanem jelentős befolyással lehet a vállalkozásunk működésére, jövedelmezőségére és adminisztratív terheire is.

Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb adózási formákat, és segítünk eldönteni, melyiket érdemes választani.

Vállalkozás indítása lépésről lépésre: az ötlettől a megvalósításig

Vállalkozás indítása lépésről lépésre: az ötlettől a megvalósításig

Egy vállalkozás indítása lépésről lépésre sokak számára nagy kihívásnak tűnhet, mégis egyszerűbb lehet, mint gondolnánk. Ehhez azonban szükség van a megfelelő tervezésre és előkészítésre, hogy vállalkozásunk sikeresen induljon és hosszú távon is működőképes maradjon.

Ebben a bejegyzésben elmondjuk azt, hogy mit érdemes tudni a folyamatról, és megnézzük a legfontosabb dolgokat, amelyeket vállalkozás indítása előtt érdemes lehet megfontolni.

Székhelyszolgáltatás árak

Székhelyszolgáltatás árak

Feltétlenül szükséges székhelyszolgáltatást igénybe venni? Megéri egyáltalán? Van székhelyszolgáltatás olcsón? Mennyibe kerülnek a székhelyszolgáltatás árak? A székhelyszolgáltatás budapesti árak magasabbak, mint a vidékiek? Ha ilyen és ehhez hasonló kérdések foglalkoztatják olvassa el cikkünket!

Új vállalkozás indítása pályázat és támogatás segítségével

Új vállalkozás indítása pályázat és támogatás segítségével

A magyar kormány jelentős mértékben megemelte a kezdő vállalkozóknak szóló pályázatok keretösszegét. Az induló vállalkozók átlagosan 4-5 millió forintra pályázhatnak. A pályázat ezzel is támogatja a fiatalok vállalkozóvá válását és vállalkozás indítási költségeit, a támogatás mellett az újonnan vállalkozni vágyók képzésben is részesülhetnek. A pályázatról további információkat cikkünkben olvashat.

További bejegyzések...