Vállalkozás szüneteltetés: hogyan csináljuk helyesen?

Vállalkozás szüneteltetés: hogyan csináljuk helyesen?

A vállalkozás szüneteltetés sok esetben jó döntés lehet, ha vállalkozóként átmeneti nehézségekkel vagy kihívásokkal nézünk szembe. Ez a megoldás lehetőséget nyújt arra, hogy megőrizzük a cégünket és annak értékeit, miközben átgondolhatjuk a jövőbeli lépéseinket anélkül, hogy az adóterhek és az adminisztrációs feladatok miatt kellene aggódnunk.

De mikor érdemes ezt a megoldást választani, és hogyan tudjuk szabályosan és hatékonyan véghez vinni? Ebben a bejegyzésben bemutatjuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Vállalkozás szüneteltetés: mikor lehet rá szükség?

A szüneteltetést bárki kezdeményezheti, akinek van élő, működő egyéni vállalkozása, amelyben pénzkereső tevékenységet folytat. Erre több okból is szükségünk lehet, melyek közül a legjellemzőbb általában az anyagi nehézség. Előfordulhat, hogy egy időben csökken a piaci kereslet és visszaesik a bevétel. Ezekben a szituációkban megeshet, hogy nem látjuk azonnal a lehetőséget a helyzet megoldására, a szüneteltetés pedig segíthet elkerülni a tartós veszteségeket.

Előfordulhat továbbá, hogy egészségügyi problémák, családi okok vagy egyéb események hátráltatják a működést, vagy egyszerűen csak szükség van a vállalkozás stratégiájának átgondolására vagy újratervezésére. Ezekben az esetekben szintén jó döntés, ha egyéni vállalkozásunkat egy időre szüneteltetjük.

Miért jobb a szüneteltetés, mint a megszüntetés?

A vállalkozásalapítás témakörével blogunkon már többször foglalkoztunk. A szüneteltetés ellenben rugalmasabb megoldást kínál, és számos előnnyel járhat.

Egyrészt megőrizhetjük az adószámot, a cégformát és az addig elért eredményeinkről sem kell lemondanunk, átmenetileg azonban nem kell fenntartanunk a vállalkozásunk napi működését. Ez azt jelenti, hogy sem az adminisztrációval, sem pedig az adóterhekkel nem kell törődnünk.

Mi kell ahhoz, hogy szüneteltethessünk egy vállalkozást?

Mint ahogyan a vállalkozás megalapítása, úgy a szüneteltetése is bejelentésköteles. Ez történhet online, a Webes Ügysegéd felületén keresztül, vagy telefonon a NAV Infóvonalán.

A Webes Ügysegéden történő elektronikus ügyintézéshez nem szükségesek iratok, meg kell adni viszont az adószámot, valamint a vállalkozás és a cégvezető adatait. A szüneteltetés bejelentése díj- és illetékmentes.

Mit érdemes tudni a szüneteltetésről?

Fontos tudni, hogy a szüneteltetés alatt az egyéni vállalkozók mentesülnek a társadalombiztosítási járulékok és az iparűzési adó fizetése alól, de a már esedékes tartozásokat nem lehet elkerülni. Oda kell figyelni továbbá arra, hogy egy egyéni vállalkozás maximum 3 évig szüneteltethető. Ezután az idő után a vállalkozást újra kell indítani vagy véglegesen meg kell szüntetni.

Ezenfelül a szüneteltetés nem mentesít a fennálló szerződésekből eredő kötelezettségek alól. Az ügyfelekkel, beszállítókkal fennálló megállapodásokat kezelni kell, és ha szükséges, módosítani vagy megszüntetni azokat. Lényeges továbbá, hogy ha a hónap közepén kezdődik a vállalkozás szüneteltetése, akkor arra a hónapra még ki kell fizetni a NAV felé járó illetékeket, és a tételes adót.

Amennyiben további kérdései lennének a vállalkozásalapítással és az ehhez kapcsolódó témákban, keresse fel Cégcsoportunk bármelyik irodáját. Szakértő kollégáink készséggel állnak rendelkezésére.

  • Budapesti irodák

    Székhelyszolgáltatás országos lefedettséggel, az aktuális törvényi előírásoknak maximálisan megfelelve. Válasszon minket és tudja megbízható helyen cége székhelyét.

    Tovább...
  • Vidéki irodák

    Országosan 9 ügyvéddel állunk ügyfeleink rendelkezésére. Cégalapítás, módosítás, adásvétel során ingyenes tanácsadással várjuk ügyfeleinket.

    Tovább...

Népszerű ajánlataink

  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    85.500 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    113.400 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    52.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    79.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM

Érdemes elolvasni még

Székhelyhasználati engedély: mikor és miért van rá szükség?

Székhelyhasználati engedély: mikor és miért van rá szükség?

A székhelyhasználati engedély egy olyan dokumentum, amire szükségünk lesz ahhoz, hogy egy adott helyre bejegyeztethessük vállalkozásunk székhelyét. De honnan, milyen módon tudjuk ezt beszerezni, és mit tehetünk, ha nem áll rendelkezésre?

Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, milyen ingatlan lehet vállalkozásunk székhelye, milyen esetekben lesz szükségünk a székhelyhasználati engedélyre, és hogy hogyan intézhetjük az ezzel kapcsolatos teendőket gyorsan, egyszerűen és megbízhatóan.

Egyéni vállalkozás székhely-hozzájárulás: mit érdemes tudni róla?

Egyéni vállalkozás székhely-hozzájárulás: mit érdemes tudni róla?

Az egyéni vállalkozás székhely-hozzájárulás egy fontos dokumentum, amelyre mindenképp szükségünk van, ha vállalkozásunk székhelyeként nem saját tulajdonú ingatlant használunk. Mit kell tartalmaznia, honnan és hogyan szerezhetjük be?

Ebben a bejegyzésben ismertetjük a legfontosabb információkat, amiket a témában tudni érdemes. Valamint azt is, hogy hogyan választhatjuk meg székhelyünket egy ilyen dokumentum hiányában.

A székhely fogalma: mit takar pontosan és mit érdemes tudni róla?

A székhely fogalma: mit takar pontosan és mit érdemes tudni róla?

A székhely fogalma egyetlen rutinos vállalkozó számára sem ismeretlen. A leendő vállalkozók azonban gyakran nincsenek tisztában azzal, mit is jelent pontosan a székhely, miért nélkülözhetetlen a vállalkozásindításhoz, és miért nem azonos a telephely fogalmával.

Ebben a bejegyzésben megmutatjuk a legfontosabb tudnivalókat a témával kapcsolatban, és azt is megtudhatja, mi a teendő, ha nem rendelkezik saját ingatlannal, amit vállalkozása székelyeként megjelölhetne.

További bejegyzések...