Társasági szerződés vagy alapító okirat: mi a különbség?

Társasági szerződés vagy alapító okirat: mi a különbség?

Amikor a cégalapítás mellett döntünk, akkor fontos, hogy legyen egy szakértő, aki segít nekünk a folyamat lebonyolítása során. Ő többek között azt is meg tudja mondani, hogy társasági szerződés vagy alapító okirat létrehozására van szükség.

Amikor a cégalapítás mellett döntünk, akkor fontos, hogy legyen egy szakértő, aki segít nekünk a folyamat lebonyolítása során. Ő többek között azt is meg tudja mondani, hogy társasági szerződés vagy alapító okirat létrehozására van szükség.

Mindkettő a gazdasági társaságok alapító dokumentuma, ráadásul több hasonlóság is van köztük, így sokan azt gondolják, hogy ez a két fogalom ugyanazt takarja. Azok pedig, akik tudják ugyan, hogy van köztük különbség, sok esetben nem biztosak abban, hogy nekik melyikre van szükségük a cégalapításkor.

A cégünk fő tevékenységi köre a székhelyszolgáltatás, ugyanakkor a cégalapítással, cégmódosítással kapcsolatos ügyintézésben is szakértői segítséget tudunk nyújtani. Minket tehát bátran felkereshet, ha valamiben bizonytalan vagy kérdése van.

Mai írásunkban összegyűjtjük a legalapvetőbb tudnivalókat a társasági szerződésről, illetve az alapító okiratról, hogy egyértelmű legyen, mi a kettő között a különbség.

Társasági szerződés vagy alapító okirat: nem mindegy, melyikre van szükség

Mint, ahogy azt említettük, mindkettő a gazdasági társaságok alapító dokumentumai közé sorolható, ugyanis mindkettőnek ugyanaz a célja: egy gazdasági társaság létrehozása, valamint annak jogi és gazdasági kereteinek meghatározása.

Mindkettő hivatalos irat, aminek kötelezően tartalmaznia kell olyan információkat, mint például a cég neve, székhelye, tevékenységi köre, az alapításhoz szükséges törzstőke összege és rendelkezésre bocsátásának módja, a tulajdonosok adatai. Továbbá a cég ügyvezetője és annak hatásköre, illetve a társaság működési szabályai.

Mind a társasági szerződés, mind pedig az alapító okirat a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) és a cégjogi szabályok alapján készül, illetve mindkét esetben szükség van a közjegyzői vagy ügyvédi ellenjegyzésre. A cég működése során mindkettő módosítására van lehetőség, amennyiben ez szükséges.

Mi az a társasági szerződés?

A társasági szerződés egy olyan hivatalos dokumentum, amit akkor kell létrehozni, ha egy társaságot többen alapítanak, tehát nem egy egyszemélyes cég létrehozása történik.

Tipikusan ilyen például, amikor Közkereseti társaság, Betéti társaság, Korlátolt felelősségű társaság vagy Részvénytársaság alapítására kerül sor. Mivel több tag van, ezért tartalmaznia kell a közöttük lévő jogviszonyokat, illetve a tagok felelősségi körét.

Mi az alapító okirat?

Az alapító okirat viszont ezzel szemben egy olyan hivatalos irat, amire akkor van szükség, ha gazdasági társaságot egyedüli alapító hoz létre. Ilyen lehet például egy egyszemélyes Korlátolt felelősségű társaság vagy egyszemélyes Betéti társaság.

Mivel egyetlen tag van, így ez esetben értelemszerűen csak az ő jogviszonyát, felelősségi körét tartalmazza.

Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók a társasági szerződéssel, illetve az alapító okirattal kapcsolatban, amivel mindenkinek tisztában kell lennie, aki cégalapítást tervez. Bár vannak köztük hasonlóságok, alapvetően két különböző dokumentumról van szó, éppen ezért nem mindegy, hogy melyik létrehozására van szükség.

Amennyiben ezzel kapcsolatban szakértői segítséget vagy székhelyszolgáltatást venne igénybe, akkor ne habozzon felkeresni minket a megadott elérhetőségeinken!

  • Budapesti irodák

    Székhelyszolgáltatás országos lefedettséggel, az aktuális törvényi előírásoknak maximálisan megfelelve. Válasszon minket és tudja megbízható helyen cége székhelyét.

    Tovább...
  • Vidéki irodák

    Országosan 9 ügyvéddel állunk ügyfeleink rendelkezésére. Cégalapítás, módosítás, adásvétel során ingyenes tanácsadással várjuk ügyfeleinket.

    Tovább...

Népszerű ajánlataink

  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    85.500 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    113.400 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    52.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    79.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM

Érdemes elolvasni még

Webáruház működtetése: mire lesz szükségünk az induláshoz?

Webáruház működtetése: mire lesz szükségünk az induláshoz?

Egy webáruház működtetése ma már olyan dolog, amibe bárki belevághat, akár már minimális technikai tudás mellett is. Azonban mielőtt valóban belekezdenénk egy online vállalkozás létrehozásába, fontos tisztában lennünk azzal, hogy mire lesz szükségünk az induláshoz.


Ebben a bejegyzésben bemutatjuk azokat a dolgokat, amelyek elengedhetetlenek egy sikeres webáruház működtetéséhez, valamint azt is, hogy milyen jogi háttérre lesz szükség az induláshoz.

Kifizetődő tiszta energiára váltani?

Kifizetődő tiszta energiára váltani?

Klímavédelem szempontjából szerencsés megújuló, vagyis tiszta energia használata, ami először nagy befektetésnek tűnhet, viszont hosszútávon mindenképp kifizetődő. Miért és hogyan érdemes csökkenteni az energiafogyasztást és a elhasznált energia mennyiségét?

További bejegyzések...