
Amit a helyi iparűzési adó mértéke kapcsán tudni érdemes
A helyi iparűzési adó (HIPA) minden vállalkozást érint, mégis sokan nincsenek tisztában annak működésével és szabályaival. Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.
Amennyiben a cégalapítás mellett döntünk, akkor több mindennel is tisztában kell lennünk annak érdekében, hogy a vállalkozásunk törvényesen működhessen. Többek között például a helyi iparűzési adó mértéke kapcsán is fontos, hogy az alapvető tudnivalókat elsajátítsuk.
A helyi iparűzési adó (HIPA) az egyik legfontosabb adónem Magyarországon, amit a vállalkozásoknak meg kell fizetniük azokon a településeken, ahol székhellyel vagy telephellyel rendelkeznek.
Az adó mértéke változó lehet attól függően, hogy pontosan mely településről van szó, illetve, hogy az adott cég jogosult-e valamilyen kedvezményre. Ha esetleg cégmódosításra kerül sor és a székhely – vagy telephely – változik, akkor is változhat az adó összege. Ezeket tehát mindenképp figyelembe kell venni, hogy tudjuk, mennyit is kell fizetnünk.
Mai írásunkban ezt a témát fogjuk egy kicsit jobban is kibontani, és elmondjuk a legfontosabb tudnivalókat, amikkel egy cégvezetőnek is érdemes tisztában lennie.
Mi az a helyi iparűzési adó?
A helyi iparűzési adó egy olyan adóforma, amit a helyi önkormányzatok vetnek ki azokra a cégekre, vállalkozásokra, amelyek az adott településen végzik a tevékenységüket.
Ennek megfelelően az iparűzési adó alapja az adott helyszínen elért árbevétel, az adóztatásnak pedig az a célja, hogy a cégek ezáltal hozzájáruljanak kötelező jelleggel a helyi közszolgáltatások, valamint infrastruktúra fejlesztéséhez.
Az adó mértékének meghatározása, valamint beszedése az adott önkormányzat hatáskörébe tartozik, éppen ezért településenként eltérő lehet a mértéke.
Mitől függ a helyi iparűzési adó mértéke?
Az, hogy pontosan mekkora összeget kell fizetnünk több tényező függvénye. Mivel az önkormányzatok dönthetnek arról, hogy mekkora adót vetnek ki a cégekre, ezért a mértéke változó lehet.
Van azonban egy felső korlát, ami maximum a nettó árbevétel 2%-a lehet. Fontos tudni, hogy vannak tételek, amelyekkel korrigálható az árbevétel, így sok esetben az adó alapja nem feltétlenül a teljes árbevétel lesz.
Vannak például költségek, amelyek levonhatóak, illetve ha a vállalkozás egyéb, nem a tevékenységéből származó bevételre tesz szert – például elnyer egy támogatást –, akkor ezt az összeget kizárhatják az adóalapból.
Nemcsak maga a helyszín, hanem a cég tevékenységi köre is befolyásolhatja, hogy mekkora lesz az iparűzési adó mértéke. Egyes tevékenységek esetén például a vállalkozások kedvezményeket vagy akár teljes adómentességet is élvezhetnek. Tipikusan ilyenek a nonprofit és jótékonysági szervezetek.
Kedvezményeket is igénybe vehetünk a HIPA kapcsán
Az iparűzési adóval kapcsolatban többféle kedvezményre is jogosult lehet egy cég. Például, ha egy kisebb vállalkozásról van szó, amely kisebb árbevétellel rendelkezik, ha az adott cég kutatással, fejlesztéssel foglalkozik, vagy ha esetleg egy újonnan induló vállalkozásról van szó, akkor van lehetőség az adókedvezmények igénylésére.
Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók, amikkel mindenképp érdemes tisztában lennünk a helyi iparűzési adó mértéke kapcsán. Az adó összege változó lehet attól függően, hogy melyik településen van a vállalkozás székhelye, telephelye vagy mely településre kerülnek át egy esetleges cégmódosítás esetén.
Amennyiben szakértői segítségre van szüksége a céges ügyek – például cégalapítás, cégmódosítás – intézésében vagy székhelyszolgáltatást szeretne igénybe venni, akkor ne habozzon felkeresni minket a megadott elérhetőségeinken!