Cég megszűnésének módjai

Cég megszűnésének módjai

Gazdasági társaságok több okból megszűnhetnek vagy (jogutódlással) átalakulhatnak. Mind a két esetben számos elintézni való akad, amire oda kell figyelni.

A cég megszűnése a cégjegyzékből való törléssel válik hivatalossá, tehát a társaság megszűnésének időpontja a cégjegyzékből való törlés időpontja. Ehhez szükség van a Cégbíróság jogerős végzésére. A társaság átalakítására vonatkozó adatokat pedig, több elintézendő mellett, hivatalos közlönyben is közzé kell tenni.

Gazdasági társaságok megszűnésének több oka is lehet:

  • Határozott időtartamra lett létrehozva a társaság, és ez az időtartam letelt (létesítő okirat tartalmazza).
  • Tagok elhatározzák a jogutód/jogutód nélküli megszűntetést.
  • Arra jogosult szerv megszünteti.
  • Többszemélyes társaság tagjainak létszáma 1 főre csökken.

Jogutódlással történő megszűnés:

Jogutódlással történő megszűnés, szűkebb értelemben átalakulás, lehet egyesülés, beolvadás, kiválás. Ebben az esetben az új gazdasági társaságra vonatkozó létesítési szabályokat figyelembe kell venni. Átalakulás abban az esetben nem lehetséges, ha a társaság csődeljárás alatt áll, vagy folyamatban van büntető jogi intézkedés. Az átalakulásról a tagok átalakulási terv elfogadásával döntenek, melyet a döntéssel együtt közzé kell tenni.

A közleménynek az alábbi információkat kell tartalmaznia:

  • átalakuló társaság neve, székhelye és cégjegyzék száma
  • létrejövő társaság gazdasági formája, neve, székhelye, főtevékenysége, vezető tisztségviselő(k) neve(i) és lakóhelye(i)
  • létesítő okirat elfogadásának időpontját
  • hitelezőknek szóló felhívást

A megszűnő gazdasági társasággal szembeni követelések nem válnak lejárttá. Ha a követelés a közzététel előtt keletkezett, akkor a közzétételtől számított 30 napon belül a hitelező követelhet biztosítékot abban az esetben ha az átalakulás veszélyezteti a követelés kielégítését.

Jogutódlás során az új gazdasági társaságot a jogelőd jogai és kötelezettségei egyaránt terhelik. Szétválás esetén nem történik jogutódlás, mivel a jogutódlás módját szerződésben rögzítik a felek.

Jogutód nélküli megszűnés esetén a megszűnő társasággal szemben a törléstől számított 5 évig érvényesíthető a gazdasági társaságot terhelő kötelezettségekből származó követelés.

  • Budapesti irodák

    Székhelyszolgáltatás országos lefedettséggel, az aktuális törvényi előírásoknak maximálisan megfelelve. Válasszon minket és tudja megbízható helyen cége székhelyét.

    Tovább...
  • Vidéki irodák

    Országosan 9 ügyvéddel állunk ügyfeleink rendelkezésére. Cégalapítás, módosítás, adásvétel során ingyenes tanácsadással várjuk ügyfeleinket.

    Tovább...

Népszerű ajánlataink

  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    85.500 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    113.400 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    52.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    79.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM

Érdemes elolvasni még

Vállalkozás székhely módosítás: így lehet egyszerű és gördülékeny folyamat

Vállalkozás székhely módosítás: így lehet egyszerű és gördülékeny folyamat

Ha cégünk székhelye valamilyen okból megváltozik, a vállalkozás székhely módosítás olyan lépés, amely elkerülhetetlen. Sok vállalkozó nincs tisztában azonban, hogy hogyan zajlik ez a folyamat és hogyan bonyolítható le a legegyszerűbb módon. Éppen ezért ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük a legfontosabb dolgokat, melyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni abban az esetben, ha vállalkozásunk székhelye megváltozna.

Törzstőke emelés lehetőségei

Törzstőke emelés lehetőségei

Egy gazdasági társaság életében gyakoriak a pénzügyi helyzetet érintő változások. Jelen cikkünkben a korlátolt felelősségű társaság (Kft.) legfontosabb vagyoni elemének változása, a törzstőke emelés menete és lehetőségei kerülnek bemutatásra. A Kft. minimális törzstőkéje a jelenleg hatályos szabályozások szerint nem lehet kevesebb, mint 3 millió forint, ez alá az összeg alá nem is mehet a törzstőke. A Kft. minimális törzstőke összegének felemelésére azonban van jogi lehetőség.

További bejegyzések...