Mi az, amit a kapcsolt vállalkozásokról tudni érdemes?

Mi az, amit a kapcsolt vállalkozásokról tudni érdemes?

A kapcsolt viszony megállapítása a vállalkozásoknál közel sem egyszerű feladat, a személyes kapcsolatokon túl vizsgálni szükséges az üzleti kapcsolatot is. Külső szemlélő akár két olyan vállalkozásról is hiheti, hogy kapcsolt, ami a törvény szerint nem az.

A Társasági adóról szóló törvény (mely hivatkozik a Polgári törvénykönyvre is) meghatározza, milyen esetek számítanak kapcsolt viszonynak.

1) Abban az esetben, ha többségi befolyás figyelhető meg, azaz a természetes személy vagy jogi személy egy jogi személyben több mint a fele szavazattal vagy meghatározó befolyással bír, kapcsolt vállalkozásról beszélhetünk.

A meghatározó befolyás akkor áll fenn, ha:

- a befolyással rendelkező közvetlenül vagy közvetve a jogi személy vezető tisztségviselők vagy felügyelőbizottság tagjai többségének megválasztására vagy visszahívására jogosult, illetve

- amennyiben a befolyással rendelkezőnek megállapodása van a jogi személy más tagjaival, részvényeseivel azonos tartalommal szavazásról, esetleg

- a befolyással rendelkezőn keresztül szavaznak, abban az esetben, ha a közösen a szavazatok több mint felével rendelkeznek.

2) Egyértelműen fennáll a kapcsolt viszony a vállalkozások között abban az esetben, ha közeli hozzátartozók többségi befolyással bírnak, ugyanis a közeli hozzátartozók részesedését, szavazati jogát egybe kell számolni. Közeli hozzátartozónak minősül az egyenesági rokon, házastárs, örökbefogadott-, mostoha- és nevelt gyermek, az örökbefogadó-, mostoha-, és nevelőszülő, illetve testvér.

Ezek alapján abban az esetben is kapcsolt vállalkozásról beszélhetünk, ha az első vállalkozás a testvérpár egyik tagjának 100%-os tulajdona, míg a második vállalkozás a testvérpár másik tagjának 100%-os tulajdona, hiszen az ő részüket egybe kell számolni.

Mi történik akkor, ha az egyik testvérpár helyett annak házastársa a tulajdonos? Ebben az esetben már nem számít kapcsolt vállalkozásnak a két cég, ugyanis a sógor-sógornő viszonyt a törvény nem említi meg, mint közeli hozzátartozói viszony. Kapcsolt vállalkozásról beszélhetünk továbbá akkor is, ha a két cégnek egy személy az ügyvezetője.

A Számviteli törvény az anyavállalatot, a leányvállalatot, illetve a közös vezetésű vállalkozást tekinti kapcsolt vállalkozásnak. Az adózás rendjét tekintve az Art. (2017. évi CL. törvény az adózás rendjéről) fogalmát szükséges alapul venni, ahol a kapcsolt vállalkozás fogalmával kapcsolatban a Tao. tv. (1996. évi LXXXI. törvény a társasági adóról és az osztalékadóról) definíciójára hivatkozik, ami szerint az eddig felsoroltak mellett kapcsolt vállalkozásnak minősül az adózó és külföldi telephelye, illetve külföldi adózó és belföldi telephelye is.

Az ÁFA törvény az Art. szerinti fogalmat veszi alapul, aminek a csoportos ÁFA alanyiság szempontjából lesz jelentősége. Amennyiben egy termék értékesítése vagy egy szolgáltatás nyújtása nem független felek között történik, akkor az ellenérték helyett a szokásos piaci ár az adóalapja, feltéve, ha a felek közül egyikőjüknek sem 100 %-os az ÁFA levonási joga.

Vannak körülményesebb helyzetek is, mikor nehezen megítélhető a kapcsolt viszony jelenléte a vállalkozások között, általánosságban viszont elmondható, hogy kapcsolt vállalkozásról beszélhetünk meghatározó befolyás gyakorláskor, többségi tulajdon vagy szavazattöbbség esetén, közös ügyvezetéskor, illetve külföldi telephely, valamint külföldi vállalkozás belföldi telephelye is.

Forrás: mkvkok.hu, ado.hu

  • Budapesti irodák

    Székhelyszolgáltatás országos lefedettséggel, az aktuális törvényi előírásoknak maximálisan megfelelve. Válasszon minket és tudja megbízható helyen cége székhelyét.

    Tovább...
  • Vidéki irodák

    Országosan 9 ügyvéddel állunk ügyfeleink rendelkezésére. Cégalapítás, módosítás, adásvétel során ingyenes tanácsadással várjuk ügyfeleinket.

    Tovább...

Népszerű ajánlataink

  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    85.500 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA NINCS MÉG CÉGE!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA NINCS MÉG VÁLLALKOZÁSA!

    Cégalapítás + Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    113.400 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1/2 év előfizetéssel

    52.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM
  • HA VAN MÁR CÉGE!

    Székhelyszolgáltatás 1 év

    HA VAN MÁR VÁLLALKOZÁSA!

    Székhelyszolgáltatás 1 év előfizetéssel

    79.900 FT+ ÁFA

    MEGRENDELEM

Érdemes elolvasni még

Kkv-támogatási program indul a háború hatásaitól szenvedőknek

Kkv-támogatási program indul a háború hatásaitól szenvedőknek

Az Európai Bizottság már korábban elfogadott válságkerete után most jóváhagyta a magyar kis- és középvállalkozásokat támogató, 90 milliárd forint keretösszegű programot. A támogatási intézkedés célja az, hogy az ukrajnai háború miatt bekövetkezett gazdasági zavart csökkentse és enyhítse a likviditási hiányt a magyar kormány.

Megváltozott munkaképességű személyek alkalmazása

Megváltozott munkaképességű személyek alkalmazása

A MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) felméréséből kiderül, hogy a jelenlegi vállalkozások körülbelül 33%-a foglalkoztat megváltozott munkaképességű munkavállalót, ami által részt vesz a rehabilitációs foglalkoztatásban. Milyen pozitív hozamai lehetnek a vállalatok szempontjából, amennyiben megváltozott munkaképességű személyt foglalkoztatnak?

Kamarai bejelentkezés: ezért nem szabad megfeledkezni róla vállalkozásalapítás során

Kamarai bejelentkezés: ezért nem szabad megfeledkezni róla vállalkozásalapítás során

A vállalkozásalapítás során számos adminisztratív teendővel kell szembenéznünk, amelyek közül az egyik a kamarai bejelentkezés. A kamarai tagság nem csupán jogi kötelezettség, de hasznos is, amely biztosítja a vállalkozásunk számára a szükséges szakmai támogatást, és elősegíti a versenyképes működést a piacon.

Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, miért van szükség kamarai tagságra, hogyan zajlik a bejelentkezés, és milyen fontos tényezőket érdemes figyelembe venni a folyamat során.

Székhelyhasználati engedély: mikor és miért van rá szükség?

Székhelyhasználati engedély: mikor és miért van rá szükség?

A székhelyhasználati engedély egy olyan dokumentum, amire szükségünk lesz ahhoz, hogy egy adott helyre bejegyeztethessük vállalkozásunk székhelyét. De honnan, milyen módon tudjuk ezt beszerezni, és mit tehetünk, ha nem áll rendelkezésre?

Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, milyen ingatlan lehet vállalkozásunk székhelye, milyen esetekben lesz szükségünk a székhelyhasználati engedélyre, és hogy hogyan intézhetjük az ezzel kapcsolatos teendőket gyorsan, egyszerűen és megbízhatóan.

További bejegyzések...