
Amit mindenképp át kell gondolni vállalkozás alapítása előtt
Vállalkozás indítása előtt több jogi és gazdasági szempontot is alaposan át kell gondolni. Ismerje meg a legfontosabb döntési pontokat, hogy biztos alapokon induljon!
A saját cég vagy vállalkozás alapítása sokak számára vonzó alternatíva: jó megoldás azoknak, akik nem szeretnének tovább az alkalmazotti élet kötelékében maradni, illetve akik szeretnének szabadabban dolgozni és magasabb bevételre szert tenni.
Fontos azonban tudnunk, hogy ez egy több lépésből álló folyamat, melynek során maradéktalanul be kell tartanunk a törvényi előírásokat. Gondolunk itt például a tevékenységi kör és a jogi forma megválasztására, a szükséges engedélyek beszerzésére, a székhely kijelölésére vagy a nyilvántartásba vételre, azaz a cégbejegyzés lebonyolítására.
Amennyiben a szakszerű cégalapítás, vállalkozásindítás kapcsán segítségre van szüksége, akkor a szakértői csapatunk készségesen rendelkezésére áll. Nemcsak az ügyintézésben tudunk támogatást adni, hanem székhelyszolgáltatást is tudunk biztosítani.
A vállalkozás alapítása előtt az egyik legfontosabb kérdés
Amikor megszületik bennünk a döntés, hogy vállalkozást szeretnénk indítani, akkor nagyon fontos, hogy tisztában legyünk vele, milyen jogi formában szeretnénk majd működni a jövőben.
Ennek azért van nagy jelentősége, mert sok mindent befolyásol: többek között például azt, hogy mekkora lesz a felelősségi körünk, hogy milyen adózási szabályok vonatkoznak majd ránk a jövőben, és, hogy mekkora tőkére lesz szükségünk. Ezen kívül az adminisztrációs terheinkre, a hitelfelvételi és befektetési lehetőségeinkre, valamint a vállalkozásunk megszüntetésének vagy átalakításának módjára is hatással van.
Milyen jogi formákban működhetünk?
Magyarországon több jogi formában is működhetünk, mindegyiknek megvannak a sajátos jellemzői, illetve az előnyei, hátrányai.
Betéti társaság (Bt.) esetén például két tag szükséges az alapításhoz, kell egy beltag, aki korlátlan felelősséget vállal, illetve egy kültag, aki nem felel a cég tartozásaiért.
Korlátolt felelősségű társaság (Kft.) esetén a tagok nem felelnek a saját vagyonukkal a cég kötelezettségeiért, szükség van azonban törzstőkére, melynek minimum összege 3 millió forint.
Részvénytársaság (Rt.) alapítása nagyobb alaptőkét igényel. Zártkörűen működő Rt. esetén 5 millió, nyíltkörűen működő Rt. esetében 20 millió forint tőkére van szükség.
Ha nem nyereségszerzés a cél, hanem valamilyen társadalmi vagy kulturális küldetés, akkor a Nonprofit gazdasági társaság is jó megoldás lehet.
Az egyéni vállalkozás is egy opció lehet…
Ha kezdő vállalkozók vagy szabadúszók vagyunk, akkor akár az egyéni vállalkozás indítása is szóba jöhet. Ennek a jogi formának a legnagyobb előnye, hogy gyorsan, egyszerűen lebonyolítható az ügyintézés. Ez esetben saját vagyonunkkal felelünk a tevékenységünkért, illetve többféle adózási forma - például KATA, átalányadó - közül választhatunk.
Látható tehát, hogy saját cég vagy vállalkozás alapítása előtt alaposan át kell gondolni, hogy milyen jogi formát választunk. Ha segítségre van szüksége, ne habozzon felkeresni minket!