Vállalkozóvá válás
A vállalkozóvá válásnak megvannak a lépései, de mik is ezek? Hogyan indíts el egy vállalkozást és milyen tényezőket vegyél figyelembe cégalapításkor?
Amikor vállalkozni kezdesz, első lépésként érdemes kidolgozni egy üzleti tervet - amely részletesen leírja az üzleti ötletedet és a pontos lépéseket annak megvalósítása érdekében.
Ebben meghatározod a célcsoportot, a termékeket vagy szolgáltatásokat – amit kínálsz nekik - az árazást, valamint ajánlott elvégezned legalább egy minimális piackutatást és a vállalkozás pénzügyeinek vázlatos megtervezését.
Meg kell határoznod, hogy milyen vállalkozási formát szeretnél választani. A leggyakoribbak jelenleg az egyéni vállalkozó és a korlátolt felelősségű társaság (Kft.), de vannak még egyéb aktív vállalkozási formák is. Cégalapításkor érdemes mindegyiknek az előnyeit és hátrányait is alaposan körüljárni – így tudsz jól választani!
A cégforma mellett – ezzel egyidejűleg - ellenőrizd, hogy a kiválasztott cégneved és márka védjegyeid elérhetőek-e, nem ütköznek esetleg más, már meglévő vállalkozásokkal vagy jogvédelem alatt álló védjegyekkel.
A cégbejegyzés jogi teendőivel fordulhatsz egy cégügyekre szakosodott szolgáltatóhoz vagy ügyvédi irodához, esetleg közjegyzőhöz, akik segítenek a szükséges dokumentumok előkészítésében és benyújtásában.
A cégbejegyzési eljárás során meg kell fizetned a szükséges illetéket és be kell jelenteni a vállalkozásodat az illetékes cégbíróságnál. Ezek után lehet adószámot igényelni a NAV-tól.
Szükséged lesz egy könyvelőre is - vagy könyvelő irodára - aki segít a vállalkozásod pénzügyeinek nyomon követésében, az adóbevallások elkészítésében és más könyvelési teendőkben.
Bizonyos tevékenységekhez - például vendéglátás, egészségügyi szolgáltatások vagy élelmiszeripari szolgáltatások - speciális engedélyek és engedélyeztetési eljárások szükségesek. Ellenőrizd az adott tevékenységhez kapcsolódó jogszabályokat és kérj tájékoztatást az illetékes hatóságtól.
Amennyiben tervezel alkalmazottakat foglalkoztatni a vállalkozás ügymenetében, úgy gondoskodnod kell a munkaügyi szabályok betartásáról, beleértve a munkaszerződések szakszerű megfogalmazásáról és betartatásáról, a bérszámfejtésről és a velük kapcsolatos adózási feladatok ellátásáról is!